Gelredag: op bezoek bij de bakermat van de Nederlandse ijzerindustrie
Al in de 17e eeuw werd in de Oude IJsselstreek ijzer gewonnen. Uit die vroege industrie ontwikkelde zich de DRU-fabriek waar pannen, kachels en badkuipen
Al in de 17****e eeuw werd in de Oude IJsselstreek ijzer gewonnen. Uit die vroege industrie ontwikkelde zich de DRU-fabriek waar pannen, kachels en badkuipen werden gemaakt. De DRU is nu een centrum van cultuur en innovatie dat in Nederland vrijwel geen gelijke kent.
Op de Gelredag van 12 november kunnen bezoekers een kijkje nemen in de voormalige DRU-gebouwen en de Cultuurfabriek in Ulft. Er is van 10.00 tot 13.00 uur gratis toegang. Alle informatie over deze Gelredag is te vinden op www.spannendegeschiedenis.nl/gelredagen.
IJzerindustrie
In de 17e eeuw werd langs de Oude IJssel al plaatselijk gewonnen ijzererts gesmolten in kleine hoogovens. Bernard Diepenbrock, Theodor en Bernard Reigers werden in 1831 eigenaar van die fabriek en noemden hem daarna Diepenbrock en Reigers te Ulft (DRU). In het begin werden er vooral haardplaten en kanonskogels gemaakt, wat daarna werd uitgebreid met badkuipen, emaille pannen, gashaarden en kachels. Het DRU-complex is nu uniek in Nederland. Alleen de Westergasfabriek in Amsterdam is een vergelijkbaar industrieel complex dat is omgebouwd tot multifunctioneel en hypermodern cultuurcentrum. Op het complex in Ulft bevindt zich nu het kennis- en innovatiecentrum ICER, de DRU-Cultuurfabriek met bibliotheek, theaterzaal en popzaal, een evenementenhal en een restaurant in Het Schaftlokaal.
Gelredag
Het kennis- en innovatiecentrum ICER is deze zaterdagochtend gratis toegankelijk. Er zijn ook demonstraties van de innovatieve robots en drie-D-printers. Deze laten zien dat de Achterhoek één van de meest innovatieve regio’s van Nederland is. Gidsen organiseren op de Gelredag rondwandelingen over het terrein van de DRU. Uiteraard ontbreekt de Cultuurfabriek niet in de rondleiding. Hier kunnen bezoekers ook aanschuiven voor een kopje koffie of de lunch in het Schaftlokaal.
Omroep Gelderland organiseert op zaterdag 12 november ook de Gelderse Top-100. Enkele (Achterhoekse) artiesten uit de lijst treden live op bij ICER. Welke artiesten dat zijn, bepaalt u zelf met een stem op uw favoriete artiest. Kijk voor meer informatie over de Gelderse Top-100 op www.omroepgelderland.nl.
Ridders van Gelre
De Gelredag maakt onderdeel uit van het TV-programma ‘Ridders van Gelre’ van Omroep Gelderland. Daarin gaan Ridders Bas Steman en René Arendsen op zoek naar de rijke geschiedenis van Gelderland. Elke maandag is er een ander thema; deze week is dat ’Gelderland als bakermat van de Nederlandse ijzerindustrie’. De TV-uitzending begint om 17:20 uur en het programma wordt ieder uur herhaald. Op 12 november is de Gelredag bij de DRU aan de Hutteweg in Ulft.
Verder lezen
Lees ook
Steeds meer Nijmeegse ouders kiezen voor de ‘groeiende’ kinderfiets
Kinderen groeien razendsnel, en daarmee ook uit hun fiets. Ouders staan daardoor vaak voor de keuze: een dure nieuwe fiets kopen, of urenlang Marktplaats
Nieuw in Nijmegen: Slimme gehoorbescherming op maat
Ontdek waarom steeds meer Nijmegenaren kiezen voor op maat gemaakte oordoppen. Alles over voordelen, toepassingen, aanmeten in Nijmegen en het servicepunt aan het Jonkerbosplein 52.
Zo verbeter je Google Ads met sentimentanalyse
Wist je dat emotie een van de krachtigste drijfveren is achter klikgedrag? Een advertentie die de juiste snaar raakt, kan het verschil betekenen tussen
Geld en geluk in Nijmegen
Geld en geluk horen voor veel Nijmegenaren een beetje bij elkaar. Een lot kopen voor de Oudejaarstrekking, een voetbalpool met collega’s, of samen de
Vierdaagse of Vakantie? Hoe Nijmegenaren NPO in het Buitenland Kijken
Voor iedereen uit Nijmegen kan juli een moeilijke keuze zijn. Ga je op die langverwachte zomervakantie, of blijf je thuis voor de Vierdaagse? Het is die
Vochtproblemen bij woningen rondom Nijmegen: van dak tot kelder
Woon je in of rond Nijmegen? Dan weet je dat het klimaat hier vaak vochtig is. Door de ligging aan de Waal en het heuvelachtige landschap krijgen veel