Reusachtig kunstwerk varken op Plein 1944 Nijmegen
Gisteren is het imposante kunstwerk ‘Ode aan het varken’ van kunstenares Jantien Mook op Plein 1944 in Nijmegen geplaatst. Wethouder van cultuur en
Gisteren is het imposante kunstwerk ‘Ode aan het varken’ van kunstenares Jantien Mook op Plein 1944 in Nijmegen geplaatst.
Wethouder van cultuur en stadsontwikkeling Noël Vergunst verwelkomde het beeld officieel. Na de onthulling vorige maand in Amsterdam is Nijmegen de tweede stad waar het reizende kunstwerk te zien is. Het kunstwerk is het symbool van een van de grootste dierenwelzijnscampagnes ooit: het Europees burgerinitiatief tegen het gebruik van kooien in de veehouderij. Meer dan 140 organisaties uit heel Europa doen hieraan mee. Het 7 meter lange en 4 meter hoge metalen kunstwerk verbeeldt een varken dat naar vrijheid springt en zal tot begin december op Plein 1944 te zien zijn.
Jantien Mook: “Dat de bio-industrie tot op de dag van vandaag bestaat is heel erg, het uitbuiten van dieren en omvormen tot fabrieksdieren zou niet mogen bestaan. Ik wil met ‘Ode aan het varken’ de schoonheid en de kracht van het dier tonen. ‘De sprong’ die de varkenssculptuur maakt staat voor plezier en vrijheid, zo hoop ik dat mensen niet wegkijken maar zich juist vereenzelvigen met het dier. Ik denk dat veel mensen het erover eens zijn dat ook dieren een natuurlijk leven moeten hebben, in de buitenlucht en in vrijheid.”
Europees burgerinitiatief tegen kooien in de veehouderij
Het burgerinitiatief is een oproep aan de Europese Commissie om een einde te maken aan het gebruik van kooien in de veehouderij voor onder andere moedervarkens, legkippen, konijnen, kalveren, eenden en kwartels. Initiatiefnemer is Compassion in World Farming (CIWF). Geert Laugs, directeur CIWF Nederland: “Het gebruik van kooien in de veehouderij is een van de grootste bronnen van dierenleed in Europa. Op elkaar gepropt achter tralies hebben dieren bijna geen ruimte voor beweging en natuurlijk gedrag. Het is hoog tijd dat de EU stopt met dit wrede, achterhaalde systeem. Diervriendelijke alternatieve systemen, zoals met vrije uitloop, zijn volop voorhanden.”
Meer dan 140 organisaties uit heel Europa, waaronder in Nederland naast CIWF, Varkens in Nood, World Animal Protection, de Dierenbescherming, VierVoeters, Bont voor Dieren, CAS-International en Wakker Dier, slaan de handen ineen en ondersteunen het Burgerinitiatief. In een jaar tijd worden 1 miljoen handtekeningen verzameld in Europa, waarna de Europese Commissie verplicht is met een officiële reactie te komen en het Europees Parlement erover zal stemmen. Sinds de start eind september hebben al meer dan 220.000 mensen het burgerinitiatief ondertekend, waarvan 37.000 Nederlanders.
Dierenleed in kooien
In de Europese veehouderij zitten honderden miljoenen dieren opgesloten in kooien. Het gaat om kippen (in zogenoemde ‘verrijkte kooien’ en koloniekooien), moedervarkens (in kraamkooien), konijnen, kwartels, kalveren (in individuele boxen) en eenden en ganzen (bij de productie van foie gras). De kooihuisvesting leidt tot zeer ernstig dierenleed. De dieren hebben zeer beperkte bewegingsvrijheid en bijna geen mogelijkheid voor hun natuurlijke gedrag. Veel dieren, zoals konijnen, kwartels en kippen, staan op draadgaas dat in hun pootjes snijdt; andere, zoals moedervarkens en kalveren, liggen op harde betonnen vloeren.
De opsluiting in krappe ruimtes leidt vaak tot frustratie, stress, verwondingen en afwijkend gedrag. In de commerciële veehouderij zijn voor alle dieren alternatieven beschikbaar die beter dierenwelzijn garanderen, zoals houderijen met vrije uitloop. Een rapport van CIWF met achtergrondinformatie over kooien in de Nederlandse en Europese veehouderij is beschikbaar.
Kunstenares Jantien Mook
Jantien Mook is bekend van haar eerdere werk ‘Ode aan de wildernis’ waarbij een levensgroot kunstwerk van een olifant (Weeping Elephant) in verschillende steden in binnen- en buitenland te zien is. In haar werk geeft ze uiting aan haar verwondering en liefde voor natuur en dieren.
1 Het kunstwerk is mede mogelijk gemaakt door de steun van World Animal Protection, Varkens in Nood, CIWF Nederland en de Partij voor de Dieren.
Verder lezen
Lees ook
Steeds meer Nijmeegse ouders kiezen voor de ‘groeiende’ kinderfiets
Kinderen groeien razendsnel, en daarmee ook uit hun fiets. Ouders staan daardoor vaak voor de keuze: een dure nieuwe fiets kopen, of urenlang Marktplaats
Nieuw in Nijmegen: Slimme gehoorbescherming op maat
Ontdek waarom steeds meer Nijmegenaren kiezen voor op maat gemaakte oordoppen. Alles over voordelen, toepassingen, aanmeten in Nijmegen en het servicepunt aan het Jonkerbosplein 52.
Zo verbeter je Google Ads met sentimentanalyse
Wist je dat emotie een van de krachtigste drijfveren is achter klikgedrag? Een advertentie die de juiste snaar raakt, kan het verschil betekenen tussen
Geld en geluk in Nijmegen
Geld en geluk horen voor veel Nijmegenaren een beetje bij elkaar. Een lot kopen voor de Oudejaarstrekking, een voetbalpool met collega’s, of samen de
Vierdaagse of Vakantie? Hoe Nijmegenaren NPO in het Buitenland Kijken
Voor iedereen uit Nijmegen kan juli een moeilijke keuze zijn. Ga je op die langverwachte zomervakantie, of blijf je thuis voor de Vierdaagse? Het is die
Vochtproblemen bij woningen rondom Nijmegen: van dak tot kelder
Woon je in of rond Nijmegen? Dan weet je dat het klimaat hier vaak vochtig is. Door de ligging aan de Waal en het heuvelachtige landschap krijgen veel